pondělí 10. prosince 2012

Řízené větrání + nastavení topení, TČ, část 1.

V pátek u nás byl p. Zbořil za účelem zprovoznění řízeného větrání a nastavení tepelného čerpadla. Akce se bohužel zdařila pouze částečně.

1) Dvě termoregulační hlavice rozvodů podl.topení na okruzích pro 2 pokoje v 2.NP nereagují na povely z RoomManageru. Zůstávají stále otevřeny, takže v místnostech topí podl.topení. ať je teplo nebo mráz. Buď nejsou spárovány aktory nebo hlavice nefungují. Mělo by být vyměněno/spárováno v rámci reklamace.

2) Tepelné čerpadlo se při spuštění funkcí řízeného větrání chová nějak divně. Nespouští ventilátory tak jak by mělo, jeden z ventilátorů se nepovedlo spustit vůbec. Navíc asi vzniká podtlak mezi větvemi přívodního a odchozího vzduchu, což by nejspíše nemělo. V pátek přijede p. Zbořil se zástupcem Stieblu na prověření situace, v lepším případě bude stačit přehrání softwaru v TČ.

3) Třetí zjištěný bod mne ale doslova nadzvednul. Ukázalo se, že není propojeno TČ na rozvody Awaduktu -  předehřev vzduchu pro TČ potrubím v zemi. Vyjádření z BAHALu je takové, že jsme si v projektu objednali a zaplatili pouze "Připravu pro Awadukt". To je pravda. Na jaře jsme se ale rozhodli, že nebudeme zahradu "rozkopávat" nadvakrát a Awadukt i Raurain zrealizujeme najednou při stavbě domu. O tom jsme BAHAL informovali, ještě jsme s BAHALem měnili specifikace projektu - přidávali jsme položky pro RAURAIN (nádrž, čerpadlo atp.). Dokonce jsme přes BAHAL objednali i veškeré potrubí pro Awadukt (cca 60m trubek + nasávací hlavice, filtry atd...) + nám BAHAL předal projekt na položení potrubí.
Pak jsem v létě uháněl stavební firmu, abychom stihli potrubí položit do země do termínu zprovoznění TČ a do BAHALu posílal emaily o termínech realizace položení potrubí, v domnění že při montáži a zprovoznění TČ zároveň proběhne i napojení na Awadukt. Bohužel nám z BAHALu nesdělili, že je ještě navíc potřeba přiobjednat propojení TČ a Awaduktu, bez čehož je všechno to snažení tak nějak zbytečné.
Teď nás tedy čekají vícenáklady na propojení, zatím nemám představu o jaké částky se bude jednat. Když jsem si teď spočítal co vše nás už Awadukt stál, problémy s tím spojené + především byla mi vyjasněna jeho skutečná funkce (tedy až bude zapojen...), znovu už bych do Awaduktu neinvestoval :(

3 komentáře:

 1. Co je ten awadukt a jak to ma fungovat? To je nejake predehrati teple vody a vody na topeni v zemi? Jakou to ma mit usporu? Dik. T.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, Awadukt předehřívá pouze vzduch pro okruh řízeného větrání do domu. To že bude předehřívat vzduch i pro ohřev vody + pro topení jsem se původně domníval, bohužel ale pro tohle má TČ zvláštní okruh nasávání vzduchu - zkrz otvor ve fasádě.
   Takže úspora nebude nijak závratná, spíše to jen zlepší komfort užívání domu. V zimě o stupínek - o dva ohřeje vzduch do ventilace a v létě ho o pár stupňů ochladí.

   Vymazat
 2. Můžu se zeptat jaký druh tepelného čerpadla máte? Právě nad ním teď taky uvažuju. Zvažoval jsem pro a proti a došel jsem k tomu, že v mém případě se víc vyplatí tepelná čerpadla země-voda. Jsou sice dražší, ale zase jsem si říkal, že to by případně mohla pokrýt třeba dotace nebo tak.

  OdpovědětVymazat