čtvrtek 7. června 2012

Zhodnocení projektové fáze


Vzhledem k tomu že s BAHALem jsme v kontaktu již přes dva roky a v podstatě už na jaře minulého roku jsme si začali objíždět kuchyňská a koupelnová studia, prodejce podlah a dveří, v naivní představě že budeme mít "každou chvíli" stavební povolení :), nemůžeme si stěžovat na to, že bychom měli na uzavření klientských změn pouhý týden, jako je u BAHALu u rychlejších projektů zvykem.

V podstatě jsme si tak už v průběhu minulého roku s BAHALem a s ostatními upřesňovali co a jak bychom asi tak chtěli.

Co pokládám za největší přínos byly určitě naše osobní návštěvy ve vzorových domech. Navíc BAHAL nabízí klientům možnost bezplatné cca 1-2 hodinové konzultace s architektem pro vytvoření si jakés úvodní představy o dispozicích, barevném sladění atp. - v té době designer ještě z jiného architektonického studia, nyní má BAHAL myslím už vlastní designérku. Také je možné využít služby designérky pro komplet návrh interiéru / exteriéru - samozřejmě placené, této služby jsme ale nevyužili.

Konzultovali jsme také naše představy a dotazy s projektanty z BAHALu. Jako nejlepší a nejrychlejší považuji samozřejmě osobní schůzky přímo u nich na firmě, kde nám velmi vstřícně vysvětlovali naše dotazy a byly nám předvedeny možné barevné kombinace či provedení jednotlivých konstrukčních prvků. Musím říct že jak paní Pecharová tak samozřejmě projektanti dokázali na naše dotazy odpovědět - vstřícně a rádi :). Pouze občas bylo horší dodání podkladů, které nám pan projektant při schůzce přislíbil následně dodat. Musel jsem si tak o některé věci párkrát připomenout a znovu zažádat, nebo nezapomenout a požádat si o ně až jsme se dostali blíže k začátku stavby a dostali jsme se tak na vyšší příčku priorit :) To byl především problém u některých emailových dotazů, hlavně v době kdy měl pan Joura rozjezdy jiných staveb a na nás se nedostával čas.

Na druhou stranu je pravda že i po termínu uzavření klientských změn bylo ještě možné některé věci měnit - typicky jsme si dolaďovali výdřevy či rozvody elektro, osvětlení (xcomfort). Ovšem kdybychom přišli s tím že chceme okno nebo dispozice jinak (vliv na ocelovou konstrukci) to by byl větší problém :)

Je také třeba počítat s tím, že ceníkové ceny jsou počítány na standardní, typizovaný projekt domu (v podstatě jak vypadne z konfigurátoru :) ) a téměř za všechny změny se platí. Z finančních důvodů jsme se nepouštěli do žádných změn dispozic oproti tomu co je možné v konfigurátoru navolit (tedy neposouvali jsme příčky, velikosti a dispozice místností atp…). Pouze jsme si na žádost kuchyňského studia nechali zkrátit okno v kuchyni, tak aby vznikla větší mezera mezi oknem a rohem kuchyně (to nás vyšlo na cca 4tis). Hlavní cenové dopady v klientských změnách tak u nás měli především změny v elektroinstalaci, ve výdřevách a pouzdro + příprava na posuvné dveře v obýváku (jako jsou v Alexandru v Nové Vsi) + pár dalších drobností. Dále samozřejmě také komponenty pro AWADUKT + zpracování dešťové vody...

Vrásky na čele mi ale dělá nutnost výdřev pro uchycení/ukotvení  těžších věcí na stěnách. Už teď si začínám myslet že je nebudeme mít všude kde budou potřeba a i kdyby teď na krásně ano, tak za 10let až bude chtít manželka "přeskupit" interiéry už určitě nebudou tak kde bude třeba :( Tady bych uvítal od BAHALu buď nějakou "množstevní" slevu na možnost vydřevení "všeho všude", nebo rovnou dát výdřevy do standardu... Tento problém mají ale nejspíš všechny stavby podobné konstrukce (tedy, ne zděné).

Doporučuji si vše v předaných projektech zkontrolovat - jednou či dvakrát se stalo, že se do něj některé věci nezanesli nebo také když to vidíte na papíře, zjistíte, že to co jste si vymysleli není úplně to pravé…

Celkově jsme myslím neměli s přípravou projektu a BAHALem problémy, to co jsme chtěli jsme do projektu dostali a i když jsme občas některé věci měnili na x-krát, nebylo nám naznačováno co že si to vymýšlíme :) Přístup BAHALu byl celkově vstřícný a ochotný - tzn. od nás kladné hodnocení.

Žádné komentáře:

Okomentovat